Wizytówką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest Kortowo - miasteczko akademickie zgodnie uznawane za najpiękniejszy kampus akademicki w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie.
Kampus zajmuje 230 ha i leży wśród zieleni, nad dwoma jeziorami. Większe – 95-hektarowe Jezioro Kortowskie ma piękną piaszczystą plażę i oferuje znakomite warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Z wypożyczalni sprzętu wodnego, w której są kajaki, rowery wodne, a także żaglówki korzystają nie tylko studenci i pracownicy uniwersytetu, ale i mieszkańcy Olsztyna. Z niemal wszystkich kortowskich akademików jest nie dalej niż 200 m do Jeziora Kortowskiego. Najstarsza część miasteczka akademickiego pamięta koniec XIX wieku. Charakterystyczne budynki z czerwonej cegły, objęte opieką konserwatora zabytków, zostały pieczołowicie odnowione (np. Katedra Ogrodnictwa). Dziś w starych murach mieszczą się nowoczesne laboratoria i sale wykładowe. Budynki starej części Kortowa leżą w parku, założonym na przełomie XIX i XX w. Rośnie tu ponad 100 gatunków drzew, m.in. egzotyczna metasekwoja chińska. Kilkanaście drzew jest uznanych za pomniki przyrody. Zabytkową część Kortowa łączy z jego częścią nowoczesną Aleja Ofiar Katynia ze szpalerem 12 dębów i pamiątkowym głazem w centralnej części, na tzw. Górce Kortowskiej (Google street)– najwyższym punkcie Kortowa. Stąd rozciąga się najpiękniejszy widok na kampus i stąd można podziwiać zieleń kortowskiego parku oraz dwa malownicze jeziora.
Nowe Kortowo to charakterystyczna bryła Biblioteki Uniwersyteckiej, najnowocześniej i największej tego typu placówki w regionie, budynek Centrum Nauk Humanistycznych z aulą teatralną oraz gmach Centrum Konferencyjnego – miejsca nie tylko spotkań naukowców i biznesmenów, ale także koncertów i wystaw. Po drugiej stronie ulicy Warszawskiej, wylotowej arterii Olsztyna, wzdłuż której rozciąga się kortowski kampus, usytuowane jest ultranowoczesne Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej z unikatową w kraju hodowlą roślin energetycznych na dachu – należące do Wydziału Nauk o Środowisku UWM oraz uniwersytecka pływalnia. W kortowskim kampusie studenci mają wszystko, co potrzebne do nauki, rozwijania pasji oraz wypoczynku. Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej przyznał UWM już dwa razy (w 2004 i 2008 r.) tytuł Uczelni przyjaznej studentom. W 2011 r. Kortowo otrzymało nagrodę miesięcznika „National Geographic Traveler” w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”.