Tereny dzisiejszej Bośni i Hercegowiny w starożytności należały do rzymskiej prowincji Dalmacji, w średniowieczu dostały się pod wpływy Bizancjum, Serbii i Węgier, a w XV w. pod panowanie Turcji. Trwająca blisko 400 lat okupacja turecka spowodowała islamizację tego słowiańskiego kraju.
Pierwsze wolne wybory odbyły się w 1990 roku a w marcu 1992 roku, Bośnia i Hercegowina ogłosiła niepodległość.
Bośnia i Hercegowina leży na półwyspie Bałkańskim w samym centrum Południowo-Środkowej Europy. Od południa, zachodu i północy graniczy z Chorwacją, a od wschodu z Serbią i Czarnogórą. Niewielką część jej południowej granicy stanowi Morze Adriatyckie. Powierzchnia kraju wynosi 51,1 tys. km. Na północy kraju leży rozległa nizina wznosząca się ok. 600 m n.p.m. poprzecinana rzekami (Sawa, Bosna, Drina i Neretwa), na której panuje klimat kontynentalny. Druga, mniejsza nizina, znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, w strefie klimatu zbliżonego do śródziemnomorskiego. W środkowej części kraju znajdują się Góry Dynarskie z najwyższym szczytem Volujak o wysokości 2396 m n.p.m. Największym miastem i stolicą kraju jest Sarajewo, które mimo zniszczeń wojennych, jest największym - poza Stambułem - kompleksem architektury muzułmańskiej w Europie. W mieście istnieje ponad 60 meczetów. Meczet Gazi Husrev-bej z XVI w. jest uznawany za najdostojniejszy na całych Bałkanach. Pozostałe najbardziej reprezentacyjne meczety to: Ferdahija, Ali Pasza, Miszcina. Cerkiew prawosławna w Sarajewie pochodzi z XIV-XVI w., katedra katolicka z XIX w. W 1984 roku w mieście odbyły się XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
Mostar, leżący na styku kultur Wschodu i Zachodu, ma do zaoferowania turystom wiele atrakcji. Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest stary kamienny most z 1566 roku, który w 2005 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Dolina Neretwy i jej delta jest jedną z ostatnich akwenów wodnych w basenie Morza Śródziemnego i stanowi prawdziwy skarb. Klejnotem w tej koronie jest jezioro Kuti z bogatym światem zwierzęcym i roślinnym. Woda ma zielono-niebieski kolor. Wzgórza wypalone słońcem, z kępkami roślinności. Wzdłuż rzeki rozwinięta jest hodowla ryb.
Medugorie jest jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych katolickich centrów pielgrzymkowych, które słynie jako miejsce objawień Najświętszej Marii Panny.
Głównym powodem odbycia podróży do Bośni i Hercegowiny zapewne będą nietypowe dla nas zabytki, stanowiące głównie pamiątkę z czasów osmańskich. Nawiązują nie tylko do religii muzułmańskiej, ale również prawosławnej i katolickiej, występują od wieków na tych terenach.
Pozostałe większe miasta to Banja Luka, Tuzla, Zenica.
W Bośni i Hercegowinie są aż 3 języki urzędowe: bośniacki, chorwacki i serbski. Walutą jest marka konwertybilna (1KM). Wybierając się w podróż do Bośni i Hercegowiny należy posiadać ważny paszport/dowód osobisty
Psy, koty i zwierzęta domowe podróżujące do Bośni i Hercegowiny muszą posiadać ważne szczepienia.
Podróżujący samochodem potrzebują prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i dowód ubezpieczenia samochodu. W Bośni i Hercegowinie obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego tzw. “zielonej karty”. Zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, należy jeździć z włączonymi światłami mijania. Kamizelka odblaskowa jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu.
W lipcu i sierpniu jest największy upał i najwięcej turystów.
W czerwcu i we wrześniu temperatury są nieco niższe. Wyjazd na przełomie maja i czerwca lub w październiku pozwoli cieszyć się w pełni z uroków lata, bowiem słońce nie jest już tak dokuczliwe.
1 KM = 100 fenigów
1 KM = 0,50 €
1 KM = 2,15 zł